Փոխանակել են ԱՄՆ ծովային հետևակի կորպուսի նախկին զինծառայող Թրևոր Ռիդին և ռուս օդաչու Կոնստանտին Յարոշենկոյին։
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը հայտարարել է, որ Քավալայի նկատմամբ թուրքական դատարանի կայացրած վճիռն արմատապես հակասում է իրավական պետության չափանիշներին։
Քավալան տարիներ շարունակ աջակցել է հայերին ու Հայաստանին, պայքարել հայերի մշակութային ժառանգությունը պահպանելու, ազգամիջյան տարաձայնությունները հարթելու համար։
Էրդողան. «Մենք վճռական ենք տրամադրված դուրս բերել մեր երկիրը կանանց սպանությունների ու նրանց դեմ գործադրվող բռնությունների այս խայտառակությունից»։
Էրդողանը Քըլըչդարօղլուի դեմ ընդհանուր առմամբ 62 դատական հայց է ներկայացրել։
Հայտնաբերված կոկաինի շուկայական արժեքը կազմում է 72 մլն դոլար:
Հատկանշական է, որ Օքսանա Մարչենկոն տեսանյութում հիջաբ է կրում (մուսուլմանական գլխաշոր):
Ավելի վաղ դատարանը Քըլըչդարօղլուին պարտավորեցրել էր միլիոնավոր դոլարների բարոյական փոխհատուցում վճարել Էրդողանին։
78-ամյա լրագրողը դատավճռից առաջ հրաժարվել է պաշտպանական ճառից՝ ասելով, որ ինքը հանցանք չի գործել, հետևաբար պաշտպանության կարիք չունի:
Թուրքիայի նախագահը դատի է տվել Քեմալ Քըլըչդարօղլուին՝ պահանջելով բարոյական վնասի փոխահատուցում։
Թուրքիայի նախագահը դատարանում պարտվել է ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդին։
Նկատենք, որ այս ամենը տեղի է ունենում թուրք-իսրայելական հարաբերությունների կարգավորման փորձերի համատեքստում:
Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ներկայում գործող 10 տոկոսանոց անցողիկ շեմի փոխարեն սահմանվելու է 7 տոկոսանոց շեմ:
Ստամբուլի 36-րդ առաջին ատյանի քրեական դատարանը, սակայն, հաշվի առնելով պատժի չափը և լրագրողի՝ կալանքի տակ գտնվելու տևողությունը, պայմանականորեն ազատ է արձակել նրան։
Զեկույցի տվյալներով՝ փետրվարին հարձակման է ենթարկվել 8 լրագրող։ Նրանց հասցեին սպառնալիքներ են հնչել։