Այժմ արդեն գխավոր դատախազությունը, որոշում է կայացրել քրեական հետապնդում չկիրառել։
Թուրքիայում առաջին ատյանի քրեական դատարանը վերաքննել է Սեբահաթ Թունջելի գործը և արդարացման վճիռ կայացրել։
Դատարանը, որպես արդարացման պահանջի հիմք, նշել է, որ կասկածյալների արտահայտությունները պետք է դիտարկել խոսքի ազատության շրջանակներում:
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղի հրամանով արագացված կերպով խորհրդարանի կողմից ընդունվել է որոշման նախագիծը։
Ոստիկանները ձեռնաշղթաներ են հագցրել Քադիր Ըշըքին, ֆիզիկական բռնություն գործադրել, ինչի հետևանքով նրա գլուխը վնասվել է, քիթը՝ կոտրվել։
Մեկ այլ հարձակում էլ տեղի է ունեցել Էդիրնեում։ Հարձակվողները վառել են Արդարության հուշարձանը:
Եվրադատարանի վճիռը Թուրքիային պարտավորեցնում է 5000-ական եվրո փոխհատուցում վճարել նշյալ 40 պատգամավորներին
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է, որ Թուրքիան խախտել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ և 10-րդ կետերը՝ կալանքի մեջ պահելով Դենիզ Յուջելին։
Էրդողանի փաստաբանը պահանջել է քննություն սկսել ընդդիմադիր պատգամավորների դեմ հեռուստահաղորդման ընթացքում երկրի նախագահի հասցեին նրանց արած վիրավորական արտահայտությունների համար։
Փրայսը նշել է, որ տեղյակ են և հիասթափություն են ապրում թուրք լրագրող Սեդեֆ Քաբաշի ձերբակալման առնչությամբ։
Պատճառն այն է, որ ընդդիմադիր գործիչը 2016թ․ փետրվարի 27-ի ցույցի ընթացքում վիրավորանքներ էր հնչեցրել այդ ժամանակվա վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի հասցեին։
Հանրահավաքի ժամանակ օգտագործվել էր Էրդողանի դիմանկարով պաստառ՝ ատրճանակը գլխին պահած:
2016թ. սկսած նահանգապետարանի հայտարարություններում արգելքը հիմնավորվում է անվտանգության նկատառումներով՝ կապված քուրդ զինյալների հնարավոր գործողությունների հետ։
Ցուցակում տեղ է գտել նաև քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հիմնադիր 2016 թվականից թուրքականան բանտում գտնվող Սելահաթթին Դեմիրթաշի եղբայրը՝ Նուրեթթին Դեմիրթաշը:
Սա եղել է թուրքական դատարանի առաջին վճիռը, որը կայացվել է Քավալայի գործով Թուրքիայի դեմ «խախտման ընթացակարգ» սկսելու մասին Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի հայտարարությունից հետո։