Ծաղրանկարում պատկերված է եղել մուսուլմանական տարազով մի տղամարդ, ում ուղեղը ախտահանում է կորոնավիրուսից պաշտպանվելու համար հատուկ համազգեստ հագած անձը:
Նախկին պատգամավորը, սակայն, չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը՝ հակադարձելով, որ իր գրառումները քննադատություն են եղել՝ ուղղված իշխանությանը:
Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնաժողովը խախտում էր որակել 4 տարի անազատության մեջ պահվող թուրք գործարար Օսման Քավալայի ազատազրկման ժամկետի երկարացման որոշումը։
Այս պահին Թուրքիան կարող է դառնալ Ադրբեջանից հեոո 2-րդ երկիրը, որի դեմ Եվրախորհրդի որոշումը խախտելու գործով հայց կներկայացվի:
«Ժողովրդավարություն և առաջընթաց» (DEVA Partisi) կուսակցության հիմնադիր անդամ Մեթին Գյուրջանը դատարանի որոշմամբ ձերբակալվել է։
Նշենք, որ ավելի վաղ Մալաթիայի հանրապետական դատախազությունը լրագրողի դեմ հետաքննություն էր սկսել։
Իսրայելցի ամուսինները ձերբակալվել և տեղափոխվել են Ստամբուլի ոստիկանության ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժին։
Բաշաք Դեմիրթաշի փաստաբանները գրավոր հայտարարություն են տարածել, որում ապօրինի և անարդարացի են որակել դատարանի որոշումը։
Թուրք գրողի դեմ բողոք էր ներկայացրել փաստաբան Թարջան Ուլյուքը:
2010 թվականին Թուրքիայի նախագահին վիրավորելու մեղադրանքով հարուցված քրգործերի թիվն ընդամենը 4-ն է եղել։
Լրագրողները մեղադրվում են «ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու», «հանրապետության նախագահին վիրավորվելու» և այլ հոդվածներով։։
Թուրքիայի մարդու իրավունքների հիմնադրամը ուսումնասիրել է 2015-2019թթ․ ընթացքում Թուրքիայում խոսքի և մամուլի ազատության ոտնահարման դեպքերը։
Ձերբակալվածները մեղադրվում են Թւրքիայում ահաբեկչական համարվող «Քրդական բանվորական» կուսակցության (ՔԲԿ-PKK) քարոզչությամբ զբաղվելու կամ ՔԲԿ-ին անդամակցելու մեջ։
Գյոքքանը կալանավորվել և ազատազրկվել է 2021 թվականի փետրվարի 1-ին։
Վերջին տարիներին Թուրքիայում աճում են Աթաթուրքի արձանների, կիսանդրիների, պատկերների նկատմամբ կատարված տարատեսակ «հարձակումները»։