ԺԴԿ անդամ նախկին 5 պատգամավոր մեղադրվում է Քոբանիի դեպքերի շրջանակում պետության միասնականությունը խարխլելու, մարդասպանություն և մարդասպանության փորձ իրականացնելու մեջ:
Կասեցվել է Թուրքիայի և Աֆղաստանի միջև դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար մուտքի արտոնագրերի փոխադարձ պարտավորությունների վերացման մասին համաձայնագիրը։
Թուրքիայի արտգործնախարարության միջոցով քաղաքացու մարմինը բերվել է Թուրքիա և նրա դին կհուղարկավորեն դատաբժշկական փորձաքննություններից հետո։
Թուրքիայի գլխավոր ընդդմադիր ուժը համարվող քեմալական ԺԴԿ նախագահը քննադատել է Թուրքիայի նախագահին. «Քոբանիի դատավարության մեջ ոչ մի արադարություն չկա»:
Իզմիրի նահանգապետարանը քառօրյա ժամկետով արգելել է ցույցեր ու բողոքի ակցիաներ կազմակերպելը։
Գեներալների ազատ արձակման համար հիմք է հանդիսացել մշտական հիվանդությունները, ծերությունը և հաշմանդամությունը:
Լրագրողների միջազգային ֆեդերացիան (IFJ) հրապարակել է սպանված լրագրողների և լրատվամիջոցների աշխատակիցների վերաբերյալ 33-րդ զեկույցը։
Գեզի այգու բողոքի ցույցերի մասնակցության և դրա ֆինանսավորման մեջ մեղադրվող հայտնի հասարակական գործչի փաստաբանի բողոքարկման հիման վրա գործը կրկին մտնելու է դատարան:
Ցածր գնահատականի պատճառով հարձակման ենթարկված դասախոսը ստացել է թեթև մարմնական վնասվածք՝ գլխի հատվածում:
Ձերբակալված աղջիկը նշել է, որ իր արձագանքը սխալ է հասկացվել և ինքը չի հայհոյել։
Թուրքական ԱԹՍ-ներով իրականացված հարձակման ընթացքում սպանվել է 23 մարդ, որից 14-ը երեխա, 5-ը կին և 4-ը տղամարդ:
Նրանց դեմ դատական գործ էր հարուցվել Թուրքիայի տարածքում անկախ կառավարություն ստեղծելու մասին հայտարարություններ անելու համար։
Պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ» խմբավորումը հաղորդագրություն է տարածել Արդարադատության միջազգային դատարան Իսրայելի դեմ հարուցված գործին։
ԵՄ անդամ պետությունը նման քայլի է գնացել` ի պատասխան Թուրքիայի կողմից Օսման Քավալայի և Սելահաթթին Դեմիրթաշի ազատ արձակման մասին եվրադատարանիի որոշումների անտեսմանը։
Դատական գործում մեղադրվում է 108 անձ, որից 24-ը կալանավորված է:Նրանց թվում է նաև քրդամետ ԺԴԿ-ի նախկին համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշը: