2023-ի հոկտեմբերի 7-ից Իսրայելի հետ բանավոր առճակատման մեջ գտնվող Թուրքիայի առաջնորդը, թեև խոսքով սահմանափակել, բայց գործով շարունակում էր առևտուրը իսրայելական կողմի հետ:
Թուրքիայի ԱԳՆ. «Այս որոշումը գնահատում ենք որպես կոպիտ սխալ, որը հանգեցնելու է կղզու ռազմականացման գործընթացի սաստկացմանը»:
Կնքված համաձայնագրերը վերաբերվում են ռազմավարական համագործակցության և այլ ոլորտներին։
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև սկզբունքային համաձայնություն էր ձեռք բերվել Գազայում հրադադար հաստատելու վերաբերյալ:
Թուրքիայի արտգործնախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ» շարժման Շուրայի նախագահի և քաղբյուրոյի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերի վերաբերյալ մանրամասներ դեռևս չեն հրապարակվել:
Հանդիպումն անցկացվել է փակ ձևաչափով: Օրակարգի վերաբերյալ մանրամասներ չեն հրապարակվել:
Թուրքիայի նախագահը ԱԶԿ խորհրդարանական խմբի հետ հանդիպմանը գրեթե նույնությամբ կրկնել է Ֆիդանի ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին սպառնալիքը:
Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին անդրադարձել է Թուրքիայից հնչող հայտարարություններին:
Արտգործնախարար Ասադ Հասան ալ-Շիբանին թուրքերեն գրառում է կատարել սոցցանցում։
Էսա Էշ Շեյբանին, ծրագրվող այցին անդրադառնալով, ասել է, թե գնում են Թուրքիա, որը 14 տարի իրենց մենակ չի թողել:
Նուման Քուրթուլմուշը մասնակցել է «Նոր աշխարհակարգի որոնումը և Թուրքիայի դերը» խորագրով ծրագրին, որի ընթացքում անդրադարձել է Սիրիայում կատարվող փոփոխություններին։
ԺՀԿ-ի առաջնորդ Օզգյուր Օզելն անդրադարձել է Բեշիքթաշի ընդդիմադիր քաղաքապետ Ռիզա Աքփոլաթի ձերբակալությանը:
Թուրքիայի արտգործնախարարի և Տանյա Ֆայոնի հանդիպումը կայացել է Անկարայում:
Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն Բեշիքթաշի քաղաքապետի կալանավորումից հետո հանդես է եկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ուղղված հայտարարությամբ։