Թուրքական մամուլում շրջանառվում են PKK-ի հիմնադիր-առաջնորդի զինաթափման կոչին հաջորդող գործողությունների հնարավոր սցենարները:
Յաշար Գյուլերը հայտարարել է, որ գործընթացի սաբոտաժը չի հանդուրժվելու Թուրքիայի կողմից:
Իսրայելական «Hayom» թերթի համաձայն՝ Թել Ավիվը հավաստիացումներ է պահանջել Վաշինգտոնից, որ Թուրքիան Սիրիայում ռազմաբազա չի հիմնի:
Թուրքիայի նախագահը ելույթ է ունեցել ԱԶԿ-ի համագումարների կենտրոնում:
Իսմայիլ Բեքայը նշել է, որ Թուրքիայի արտգործնախարարից լսած խոսքերը բնավ կառուցողական չէին։
Համապատասխան հրամանագիրը ստորագրել է Սիրիայի անցումային շրջանի ղեկավար Ահմեդ Շարան։
Մինչ պնդումներ են շրջանառվում, որ ԱՇԿ առաջնորդը մահացել է, նա զանգում և շնորհակալություն է հայտնում Դեմիրթաշին իրեն ուղղված գովեստի համար:
Սույն հոդվածում ներկայցվում է, թե ինչպես են Թուրքիան, տարածաշրջանի քրդերն ու երկրներն արձագանքել PKK-ի հիմնադիր առաջնորդի զենքերը վայր դնելու և ինքնալուծարվելու վերաբերյալ կոչին։
Սպիտակ տունն անդրադարձել է «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» հիմնադիր-առաջնորդի ուղերձին, որով PKK-ին կոչ է արվել վայր դնել զենքերը:
«Ես ինձ վրա եմ վերցնում զինաթափման այս կոչի պատմական պատասխանատվությունը»,- ասել է քրդերի առաջնորդը։
Վաղվա Ռուսաստան-ԱՄՆ բանակցությունները Ստամբուլում կկենտրոնանան դեսպանություններին առնչվող դիվանագիտական խնդիրների լուծման վրա:
Թուրքիայում գործող ընդդիմադիր DEM կուսացությունը դիմում է ներկայացրել Օջալանի հետ 3-րդ հանդիպումն ունենալու համար:
Օրակարգում են եղել երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և համաշխարհային նշանակության հարցեր:
Ուկրաինայի իշխանությունները թուրքական կողմին են փոխանցել 2025-ի համար նախատեսված ծրագրերը, որոնք վերաբերվում են էներգետիկայի ու էներգաարդյունավետության և բնակարանաշինության ոլորտներին։
Պոլսահայ գործիչ․ «Այն, որ Թուրքիայում այսօր ոստիկանները սպասում են բոլոր եկեղեցիների դռների մոտ, փաստորեն ցույց է տալիս այն մթնոլորտը, որում ապրում են փոքրամասնությունները»