Թուրքիայի նախագահը Դոնալդ Թրամփի ծրագրի վրեբարերյալ այսպես է արտահայտվել Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագաժառանգ Հյուսեին բին Աբդուլլահի ընդունելությանը:
Օրակարգում են լինելու Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու ամբողջական գործարկման համար անհրաժեշտ համատեղ քայլերին վերաբերող հարցեր:
Գերմանիայում առաջին անգամ է, որ «Քրիստոնեա-սոցիալական միություն կուսակցությունը» թուրք թեկնածուի է առաջադրել ընտրություններում։
Անկարայում գտնվող ՌԴ արտգործնախարարն իր թուրք գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ մամուլի ասուլիս է տվել:
«Reuters»-ը նշում է, որ Սիրիայի արտգործնախարարի այցը տեղի կունենա նույն օրը, ինչ Ռուաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովինը։
Ակնկալվում է, որ նիստի ընթացքում կքննարկվեն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հնարավոր խաղաղ բանակցություներում Թուրքիայի դերի հետ կապված հարցեր։
Յորղոս Գերապետրիտիսը նշել է, որ վերջին մեկուկես տարում Թուրքիայի հետ հարաբերություններում առաջընթաց է գրանցվել։
Հաքան Ֆիդանն ամերիկյան «Bloomberg» լրատվական գործակալության հեռուստահաղորդման ուղիղ եթերում անդրադարձել է օրակարգային հարցերի:
Ռուսաստանի արտգործնախարարը փետրվարի 23-ի ուշ երեկոյան մեկնել է Անկարա: Նախատեսվում է հանդիպում Թուրքիայի նախագահի հետ:
Օրակարգում եղել են երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ հարցեր։
Փետրվարի 4-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է գործադիր հրաման՝ վերականգնելով «առավելագույն ճնշման» քաղաքականությունը Իրանի դեմ:
Էքրեմ Իմամօղլուն պաշտոնապես ներկայացրել է առաջիկա նախագահական ընտրություններում որպես ԺՀԿ թեկնածու լինելու իր միջնորդությունը։
Թոմաս Օսովսկին հայտարարել է, որ կառույցը ձգտում է ամրապնդել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ ընդգծելով վիզայի հարցի լուծման անհրաժեշտությունը:
Ստամբուլի Դոլմաբահչե պալատում կայացել է «Թուրքիա-Կատար խառը տնտեսական հանձնաժողովի» հերթական նիստը։
Թուրքիայում քրդական թատրոնները փակվում են, իսկ համայնքներին արգելվում է քրդերենով ծառայություններ մատուցել։