Անդրադարձ է կատարվել Գազայում և Սիրիայում տիրող իրավիճակին, ընդգծվել է կողմերին աջակցելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպումից հետո կողմերը հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով։
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարարի խոսքով, միայն 2024-ին Թուրքիան ավելի քան 531 մլն տոննա բեռնափոխադրում է իրականացրել:
Փայլանը նշել էր, որ «Ադրբեջանն ունի տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ, և Հայաստանին երեքից հինգ տարի է հարկավոր դրան դիմակայելու համար»:
Այդ գումարը նախատեսված է եղել Թուրքիայում առաջին «Akkuyu» ատոմակայանի համար, որը կառուցվում է «Ռոսատոմ»-ի նախագծով։
Պոլսահայ լրագրողի համոզմամբ՝ Անկարան հիմա վարում է այնպիսի քաղաքականություն, որը դադարել է Հայաստանը և հայկական ներկայությունը Թուրքիայում դիտել որպես սպառնալիք։
Օրակարգում են լինելու Սիրիայի շուրջ տիրող իրավիճակին, ինչպես նաև Սիրիայի անվտանգության և տնտեսության վերականգմանը վերաբերող հարցեր:
Ստամբուլի պատգամավոր Գյոքան Զեյբեքը դատապարտել է ԺՀԿ-ի դեմ իրականացված հարձակումը. «Քաղաքականության մեջ բռնությունն ու հարձակումը տեղ չունի»:
Թուրքիայի արտգործնախարարը 2-օրյա այց է կատարել Դոհա: Օրակարգում է եղել Գազայում տիրող իրավիճակը, տարածաշրջանային և համաշխարհային զարգացումները:
Թուրքական իշխանական լրատվամիջոցը, գրում է, Ահմեդ ալ-Շարան 15 օրից այնպիսի մի գործողություն կանի, որը մեծ աղուկ կբարձրացնի։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Թուրքիայի՝ եվրաինտեգրման գործընթացը և այդ հարցում Շվեդիայի դիրքորոշումը։
Քննարկվել են Գազայում հաստատված զինադադարի մանրամասները:
Ըստ դիվանագիտական աղբյուրների՝ Շտայնմայերը Սիրիայի հարցում ցանկանում է ամրապնդել Թուրքիայի հետ համագործակցությունը։
Անկարայում կայանալու է Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ուզբեկստանի արտաքին գործերի, էկոնոմիկայի, առևտրի և տրանսպորտի նախարարների 2-րդ եռակողմ հանդիպումը:
«Այդ երկիրը տարածել է իր փափուկ ուժը և հիմնել ազգային ռազմարդյունաբերություն Աֆրիկայում, Կենտրոնական Ասիայում և Արևմտյան Բալկաններում»։