Ապրիլի 3-ին Թուրքիայի մայրաքաղաքի Յենիմահալլե թաղամասում գտնվող «Hurdacılar Sanayi Sitesi» ընկերության տարածքում խոշոր հրդեհ է բռնկվել:
Թուրքայի արտգործնախարարությունը տվյալներ է հրապարակել Պաղեստինի Գազայի հատված ուղարկված հումանիտար օգնության վերաբերյալ:
Ապրիլի 2-ին Շիշլի թաղամասում գտնվող 16 հարկանի շենքի նկուղային -1 և- 2 հարկերում գտնվող գիշերային ակումբում հրդեհ է բռնկվել:
«Գազայում գտնվող «Շիֆա» հիվանդանոցից մեզ հասած տեսարաններն ապացույցն են այն բանի, որ Իսրայելը կամայական և սիստեմատիկ ձևով մտադիր է բնաջնջել Պաղեստինի ժողովրդին»:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը հայտարարել է, որ Իրաքը ահաբեկչական է ճանաչել «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցությանը»:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են Թուրքիայի և ՌԴ-ի ընդհանուր օրակարգում գտնվող տարածաշրջանային հարցեր։
ՄԱԿ-ը հրապարակել է 2023-ի 2-րդ կեսին Սիրիայում տեղի ունեցած իրադարձություններ մասին զեկույց, որտեղ անդրադարձ է կատարվել նաև Թուրքիայի կողմից ձեռնարկված հարձակումներին:
Երկրաշարժից փրկվելու նպատակով մի քաղաքացի է ցատկել 2-րդ հարկից, ում կյանքը սակայն փրկել չի հաջողվել:
Թուրքական «Yetkin Report» կայքի հիմնադիր,լրագրող-վերլուծաբան Մուրադ Յեթքինն անդրադարձել է Հայաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան հարաբերություններին։
Հիմնականում տուժել է Սարըբյուք թաղամասը: Ընդհանուր առմամբ փոթորիկը շուրջ 40 ծառ է արմատախիլ արել:
2024-ի փետրվարի 6-ին լրանում է երկրաշարժի 1-ին տարելիցը, սակայն բազմաթիվ մարդիկ դեռևս մնում են անօթևան:
Գրանցված երկրաշարժերին զոհ է գնացել ավելի քան 53.000 մարդ, իսկ ավելի քան 107.000-ը ստացել վիրավորում:
Թուրքիայի էներգետիկ փորձագետները նշել են, որ Վանա լիճն արևային էներգիայի արտադրության տեսանկյունից շատ գրավիչ է։
AFAD-ի հաղորդմամբ՝ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 3.7 մագնիտուդ:
Նշվում է, որ ոստիկանական ուժերը մոբիլիզացված են բոլոր ռեսուրսներով։