«Մենք կոչ ենք անում իսլամական աշխարհին մի կողմ թողնել բոլոր տարաձայնությունները և աջակցել Պաղեստինին»:
Ընդգծվել է, որ Թուրքիայի զինված ուժերի կողմից իրականացվող ռազմագործողությունների ընթացքում մեծապես օգտագործվում են թուրքական արտադրության զինամթերք։
Ռուսներին հետևում են Թուրքմենստանի քաղաքացիները՝ 103․607-ով, ապա Իրաքինը՝ 98․253-ով։
Թուրքիայի հյուիսիս-արևմուտքում գտնվող Ստամբուլի նահանգում տեղած հորդառատ անձրևները ջրհեղեղների պատճառ են դարձել:
Հոկտեմբերի 1-ին Թուրքիայի մայրաքաղաքի Չանքայա թաղամասում գտնվող «Kızıl ay» առևտրի կենտրոնի մոտ պայթյունի և կրակոցների ձայներ են լսվել։
«Իգդիր-Նախիջևան գազատարի նախագիծը, որը մենք նոր ենք սկսել, կխորացնի մեր էներգետիկ համագործակցությունն Ադրբեջանի հետ»։
Հունաստանի առատ տեղումները, որոնք հանգեցրել են նաև ջրհեղեղների, ընդլայնվելու են՝ դուրս գալով այդ երկրի սահմաններից:
Դիտարկում է արվում, որ եթե «Զանգեզուրի միջանցքը» իրականանություն դառնա, ապա Թուրքիայից կիրականացվեն ուղիղ ցամաքային փոխադրումներ դեպի Կենտրոնական Ասիայի երկրներ։
Թուրքիայի աղետների և արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ սեպտեմբերի 13-ին հյուսիսում և հարավում երկրաշարժեր են գրանցվել։
Մոսկվայում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարներ Սերգեյ Լավրովի և Հաքան Ֆիդանի հանդիպումը։
Թուրքիայի երկրաբանության ճարտարագետների պալատնի նախագահ Հուսեին Ալանն ասել է, որ այն կարող է տեղի ունենալ Բինգյոլ նահանգի Յեդիսու շրջանում:
Թուրքիայի Քանդիլի աստղադիտարանի եւ երկրաշարժերի հետազոտման ինստիտուտի տվյալներով՝ երկրաշարժը գրանցվել է Քուլուի շրջանի Թավշանջալը թաղամասում: Այն զգացվել է նաև Անկարայում:
Անոմալ տապի և տեղումների պակասի հետևանքով արդեն մի քանի տարի է, ինչ Վանա լճի մակարդակը զգալիորեն իջնում է։
Պատճառը նրանց հանդիպումն է Սիրիայի քուրդ զինյալնմերի հետ։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը Բաղդադում հանդիպել է Իրաքի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Ֆուադ Հուսեյնի հետ։