Մազլում Քոբանի. «Եթե գործընթացը հաջողի, այն դրական ազդեցություն կունենա նաև մեզ վրա և այլևս ոչ մի պատճառ չի լինի Թուրքիայի վրա հարձակվելու համար»
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահը կհանդիպի Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահի հետ։
«Beşiktaş-M»-ն Եգիպտոսի ջրերում բախվել էր ամերիկյան ավիակիր նավի:
Նշվում է,որ Հայաստանի, Իրանի և Նախիջևանի հետ սահմանին գտնվող Իգդիրի օդանավակայանից միջազգային չվերթների գործարկումն իրենց նպաստը կունենան տարածաշրջանի զարգացման գործում:
Նախարարները քննարկել են տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում համագործակցությունն ամրապնդելու և ռեգիոնալ կապը զարգացնելու վերաբերյալ հարցեր։
Էգեյան ծովում արդեն 2-րդ օրն անընդմեջ 5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվում, իսկ ցնցումների սաստակցման դեպքում դիտվում է ցունամիի հնարավորություն։
Անդրադարձ է եղել նաև Պաղեստինում տիրող իրավիճակին և առաջարկվել է գումարել «Իսլամական համագործակցություն» կազմակերպության արտգործնախարարների արտահերթ նիստ։
Ավելի վաղ Էգեյան ծովում ամենօրյա երկրաշարժերի մասին կազմված թուրքական զեկույցում կանխատեսվել էր հրաբխային ժայթքում և ցունամի։
Սեյսմոլոգները նշում են, որ երկրաշարժի հետցնցումները որոշ ժամանակ կարող են շարունակվել, քանի որ Թուրքիան գտնվում է ակտիվ խզվածքային գծերի վրա։
Թուրքիան աղետների և արտակարգ իրավիճակների վարչությունը զեկույց է հրապարակել վերջին օրերին Էգեյան ծովում պարբերաբար գրանցվող երկրաշարժերի վերաբերյալ:
Թուրքիայի «Աղետների և արտակարգ իրավիճակիների վարչությունը» գրեթե 1 շաբաթ Էգեյան ծովում անընդհատ գրանցվող երկրաշարժերի մասին է հայտնում:
Թուրքիայի Պետական օդանավակայանների կառավարման վարչությունը (DHMİ) հայտնել է, որ վերջին տարիներին զգալիորեն ավելացել են ինքնաթիռով ճանապարհորդողների թիվը։
Ջրի մակարդակը զգալիորեն իջել է, ինչի հետևանքով ի հայտ են եկել հարյուրավոր միկրոբիալիտներ։
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հանդիպել է Իրանի ճանապարհաշինության և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանա Սադըքի հետ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Ֆիդանը շեշտել է, որ Թուրքիան և ԱՄՆ-ն վճռական են որպես երկու դաշնակից շարունակել իրենց համագործակցությունը փոխադարձ հարգանքի և վստահության հիման վրա։