Գրքի շնորհանդեսին ներկա էին ԵՊՀ-ի, Ամերիկյան համալսարանի և ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի ուսանողները և դասախոսները։
Առաջարկն արվել էր դեռևս 2012-ին թուրք ճանապարհորդ Օսման Աթասոյի կողմից:
1949 թ. ԽՍՀՄ-ի դեմ գաղտնի առաջադրանք իրականացնող ամերիկացի օդաչուն Արարատի վրայով թռիչք կատարելիս լեռան վրա արձանագրել է տարօրինակ մի գոյացություն։
Այս մասին տեղեկացրել է Ստամբուլում Ֆրանսիայի դեսպան Բերտրանդ Բուխվալտերը։
«CNN Türk»-ը խիստ ուշագրավ նյութ է պատրաստել Թուրքիայում անհետացած և անհետացման եզրին գտնվող կենդանատեսակների մասին։
Շվեյցարական «Institute for Management» տնտեսական դպրոցը հրապարակել է «Տաղանդների մրցունակության համաշխարհային ինդեքսը»։
Թուրքիա վերադարձող հետազոտողները կստանան 90-180 հազար դոլար միանվագ աջակցություն և ամսական թոշակ՝ ընթացիկ ծախսերի համար։
Ձուկը պատկանում է «Օxynoemacheilus genusuna» տեսակին, և այժմ աշխատանքներ են տարվում նրանց բնակության հիմնական վայրերը տեղորոշելու նպատակով:
Թուրքիայում երեխաների 68․6 տոկոսը մինչև պարտադիր դպրոցական ծրագրին անցնելը առնվազն շաբաթական 1 ժամ այցելում է նախակրթարան։
Մինչ 2013 թվականը Թուրքիայի դպրոցներում սովորող բոլոր աշակերտներին ստիպում էին ամեն օր դասերից առաջ արտասանել «Ես թուրք եմ, ես ճիշտ եմ, ես աշխատասեր եմ» բառերով սկսվող երդման տեքստը:
Հարձակումները իրականացրել է «Muddy Wate» անվամբ ցանցահենների թիմը, որը ստեղծվել է 2017թ.-ին։
Այս մասին հայտնի է դարձել Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (WEF) «Կրթության որակ 2018» զեկույցից։
Վրաստանի «Սևծովյան միջազգային համալսարանը» առաջիկա 1 տարվա ընթացքում իրավունք չի ունենա կազմակերպել ուսանողների ընդունելություն։
Հարավարևելյան Անատոլիայում կրթությունն անավարտ է թողնում ուսանողների շուրջ 51 տոկոսը։
«Twitter»-ում գրառում կատարած Մասքը հրապարակել է այն երկրների քարտեզը, որտեղ իրենց ընկերությունը կսկսի գործունեություն ծավալել։