Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի խաղամակարդակի բարձրացումը գրավել է թուրքերի ուշադրությունը
Հայաստանը ներկայացնող հավաքականը նվաճել 5 ոսկե և 1 արծաթե մեդալ:
Բուլղարիայի դեմ Հայաստանի տարած հաղթանակն ամրապնդեց Թուրքիայի հավաքականի դիրքերը որպես խմբում երկրորդ տեղը զբաղեցնող և լավ ցուցանիշներ ունեցող հավակնորդ:
Իսկ 2-րդ տեղը գրաված ամենավատ ցուցանիշ ունեցող հավաքականը ինքնաբերաբար կզրկվի մասնակցության իրավունքից:
Ձերբակալվել էր մոտ 80 անձ: Նրանցից 21-ի վերաբերյալ կալանքի որոշում է կայացվել: Իսկ 5 անձանց գործերը ուղարկվել են դատարան:
Նա ղեկավարում էր «Բեշիքթաշ» ֆուտբոլային և բասկետբոլի ակումբի երկրպագուների ֆան ակումբները, միևնույն ժամանակ զբաղվում էր մարզական լրագրողությամբ:
«Բեշիքթաշ» ֆուտբոլային ակումբը առաջ է քաշել այն վարկածը, ըստ որի՝ վերոնշյալ միջադեպը նախօրոք կազմակերպված դավադրություն է եղել:
Բազկամարտի 2013 թվականի աշխարհի չեմպիոն է ճանաչվել Հայաստանը ներկայացնող Վլադիմիր Մնացականյանը:
Ֆրանսիաբնակ հայությունը դժգոհություն և մտահոգություն է հայտնել այդ կապակցությամբ:
«Հայերը մեծ աշխատանք են կատարել այն ուղղությամբ, որ Թուրքիան վարկաբեկող ցուցապաստառները տեղադրվեն Բուենոս Այրոսի տարբեր վայրերում»:
«Էրդողանն ու իր վարչակազմը շատ լավ էլ գիտեն իրական պատճառը ու թերությունը պետք է իրենց մեջ փնտրեն»:
Ցուցապաստառներում պատկերված են թուրք ուժային, որը մահակներով հետապնդում է օլիմպիական մարզիկին:
Թուրքիայի ըմբշամարտի ֆեդերացիան բողոքարկել էր FİLA-ի որոշումը, և վճռաբեկ դատարան դիմելուց հետո որոշումը կասեցվել է:
«Տրաբզոնսփոր» նախագահը ակումբին խոչընդոտող անարդարությունների մասին հետևյալ կերպ էր արտահայտվել. «Մենք միթե՞ հայկական ակումբ ենք»:
Թուրք ըմբիշը իր «Թվիթերյան» էջում կատարած ռասիստական բնույթի գրառման համար նույնպես ընդգրկվել է այդ ցուցակում և որակազրկվել է 6 ամսով: